DSC_0653

5 rýchlych trikov ako zefektívniť štúdium cudzieho jazyka

Odsedieť si dve hodiny do týždňa v škole a myslieť si, že do troch mesiacov sa plynule dohovoríte v cudzom jazyku absurdné. Štúdium jazyka si vyžaduje ďaleko viac. Naši lektori sa zhodujú najmä v tom, že každý študent by si mal stanoviť osobné ciele, ktoré mu dodajú dlhodobú motiváciu a prispejú k výraznejšej snahe

Na zdokonalenie v jazyku je potrebné robiť všetko preto, aby sa vám to podarilo. Pobyt v krajine, aj keď je to hodnotná skúsenosť, nie je všetko. Koniec koncov, koľko Vietnamcov, ktorí žijú na Slovensku už vyše desať rokov vie plynule po slovensky? Možno jeden z piatich.

Ak ste sa rozhodli študovať v Harmony, vieme, že snaha a motivácia vám nechýba. Preto vám prinášame pár malých trikov od našej lektorky a líderky  anglického jazyka Andrey Rebrovej. Nechajte sa inšpirovať a využite jej tipy pri vašom štúdiu.

1.       Čaro podcastov

Najlepší a najrýchleší spôsob ako si zlepšiť listening sú podcasty. Andrea Rebrová využíva pri vyučovaní podcast BBC learning, kde sú nahrávky prispôsobené rôznym úrovniam jazyka a väčšina z nich obsahuje aj prepis nahrávok. V súčasnosti existuje stovka rôznych podcastov, stačí si vybrať podľa toho, čo vás zaujíma. Môžete počúvať cestovateľské blogy alebo zaspávať pri anglických rozprávkach. Je to na vás.

2.       Mobilné aplikácie kedykoľvek a kdekoľvek

Čo držíte v ruke častejšie ako svoj smartfón? Vyťažte pri vašom štúdiu z nových technológií najviac ako sa dá a stiahnite si mobilnú aplikáciu, ktorá vám pomôže zapamätať si nové slovíčka alebo aspoň ostať v kontakte s jazykom aj počas dňa. Desať minút počas cestovania v MHD, päť minút po obede, desať minút večer pred spaním. Čas sa dá nájsť vždy, len treba chcieť.

Najlepšie na mobilných aplikáciách je, že mnohé sú nastavené tak, aby ste si slovíčka neuchovali len v krátkodobej, ale aj v dlhodobej pamäti. Pravidelne vám chodia notifikácie o tom, čo si treba zopakovať. A okrem iného, väčšina je zadarmo.

Andrea Rebrová využíva aplikáciu Duolingo, ktorá je dostupná na akomkoľvek zariadení s pripojením na internet. Duolingo ponúka samoštúdium najrôznejších jazykov, okrem angličtiny aj nemčinu, francúzštinu, ruštinu, či nórčinu. Každý deň postupne prechádzate cez nové lekcie, novú slovnú zásobu, až kým sa nedostanete na záver a nevyfarbíte celý strom.

Ak Duolingo poznáte, môžete vyskúšať aj iné aplikácie, napríklad Memrise alebo Mosalingua, ktoré vám pomôžu najmä pri memorovaní slovíčok.

3.       Radšej málo a často ako veľa naraz

To je pravidlo pri učení sa čohokoľvek. A zároveň odporúčanie Andrey: „Študentom odporúčam venovať angličtine každý deň aspoň 15 minút. Je už na nich, či si prečítajú článok, vypočujú správy, či pozrú seriál v cudzom jazyku. Z materiálov by si študenti mali zapísať nové slovíčka a frázy a v hlave si vytvárať asociácie k daným vetám.“
Záleží len na vás, vašich prioritách a vyťaženosti, či  denne obetujete angličtine pätnásť minút alebo dve hodiny. Dôležité je však, že sa jej budete venovať denne

4.       Bilingválne knihy

Ak sú podcasty najlepší spôsob ako si zlepšiť počúvanie, v kategórii čítanie určite vyhrávajú knihy. Kúpte si knihu od vášho obľúbeného autora v angličtine, nemčine, či francúzštine a podčiarkujte si nové slovíčka. Farebne si odlíšte predložkové väzby, frázové slovesá, prenesené výrazy. Ak ste len začiatočník, najideálnejšie je pre vás zakúpiť si bilingválnu knižku, ktorá vám ušetrí veľké množstvo času.Na jednej strane nájdete anglický text, pričom slovenský preklad sa nachádza zrkadlovo na nasledujúcej strane. Takého knižky sú veľkou pomôckou a my ich v Harmony určite odporúčame. 

5.       Drobnosti zaručia úspech

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, ak sa chcete v jazyku zdokonaliť, je dôležité, aby ste s ním boli v neustálom kontakte. Kontakt s jazykom si zabezpečíte vďaka maličkostiam. Zmeňte si napríklad nastavenia v telefóne na jazyk, ktorý študujete, lajkujte rôzne zahraničné stránky na facebooku, aby ste videli príspevky v novinkách. Ak počujete v rádiu anglickú pieseň, skúste rozmýšľať nad textom. Pozerajte filmy v pôvodnej verzii. Angličtina je všade okolo nás, len si ju treba uvedomiť.

Veľa šťastia v ďalšom štúdiu!