Katka foto

I CHOOSE …/rozhovor s Katarínou Schwarzovou

Katarína Schwarzová vyštudovala učiteľstvo v kombinácii Náuka o spoločnosti- Anglický jazyk na UCM v Trnave. Neskôr sa rozhodla študovať aj anglický jazyk v odbornej komunikácii a svoje štúdiá úspešne ukončila titulom PhDr. Dnes pôsobí na pozícii Kreatívnej manažérky jazykových kurzov v Harmony Academy. Čo nám o sebe a svojich voľbách prezradila v rozhovore pre knihu I CHOOSE because it´s my life?

Dôvod, prečo som sa rozhodla do tejto knihy prizvať Katku Schwarzovú je veľmi prozaický. Keď som ju oslovila s ponukou práce Manažérky jazykových kurzov v Harmony Academy v decembri 2014, tak pri jednom z našich stretnutí mi povedala: „Janka, veď tá pozícia vznikla presne pre mňa. Je v tom veľa rôznorodosti, možnosti ďalšieho učenia sa a slobody, ktorá pre mňa v práci veľmi veľa znamená.“ Katku som prijala 1.apríla 2015 a odvtedy nás všetkých v Harmony presviedča o svojich výnimočných schopnostiach, zodpovednom vystupovaní, zameraní sa na cieľ, pevnej vôli, priateľskom prístupe ako aj nezameniteľnom smiechu, ktorý mám tak rada. Vždy keď ho počujem, viem, že i napriek tlaku, pod ktorým vykonáva dennodenne svoje pracovné povinnosti sa dokáže pozastaviť, nadýchnuť a zvládnuť akúkoľvek situáciu na pracovisku s nadhľadom. Katka bola jedna z mojich kľúčových volieb pri stavbe nášho nového systému Learn&Lead a dnes som šťastná, že ju mám po svojom boku.” Jana Chynoradská

Názov tejto knihy je „Volím si, lebo je to môj život“. Aká voľba bola vo vašom živote doteraz najťažšia? Prečo?

Na túto otázku sa veľmi ťažko odpovedá. Každý deň sa človek rozhoduje a volí si medzi určitými možnosťami. Či už sú to maličkosti, alebo dôležité životné či pracovné rozhodnutia, musíme im čeliť ako najlepšie vieme. Všetky rozhodnutia robím vždy v presvedčení, že sú v danom okamihu, s danými informáciami, ktoré mám vtedy k dispozícii a mojimi skúsenosťami správne. A to, čo sa zdá byť dnes ako najťažšia voľba v živote, môže byť už zajtra maličkosťou. 

Do tejto publikácie ste boli prizvaná ako jedna z kľúčových osôb, ktoré sa podieľali na tvorbe novodobého konceptu vo vzdelávaní dospelých Learn&Lead. Ako by ste opísali svoju cestu poznania, ktorú ste museli podstúpiť v súvislosti s jeho vývojom?

Ja som sa stala súčasťou Harmony práve v období, kedy sa finalizoval projekt a začala sa fáza implementácie Learn&Lead. Nebrala som to ako zmenu, pretože pre mňa bolo v tom období všetko nové. Vnímala som však tieto zmeny vo svojom okolí. Ako sa s nimi pasovali lektori. Najprv prišlo obdobie vzdoru, ktoré je typické pre každú zmenu. Potom nasledovalo obdobie rezignácie, kedy prestali bojovať voči novému systému a začali ho prijímať ako svoju súčasť. Nakoniec to vyústilo do prijatia tejto zmeny a stotožnenia sa s novým systémom. Model Learn&Lead poskytuje lektorom možnosť vývoja a kariérneho rastu. Ide o veľmi výnimočný a odvážny model, ktorý búra typickú koncepciu vzdelávania a vnímania učiteľov/lektorov. Práve preto je tou správnou voľbou pre ambicióznych lektorov, ktorí majú radi výzvy a neboja sa nového.

Veríme, že vás rozhovor s Katkou zaujal a budete si chcieť prečítať jeho plné znenie. To bude verejnosti dostupné už v júni 2017. Zatiaľ vás pozývame k ďalšiemu pokračovaniu ukážok rozhovorov. V tej najbližšej vám predstavíme Predsedníčku Asociácie jazykových škôl SR Klaudiu Bednárovú. Klaudia nám okrem iného prezradí i o motivácii stať sa súčasťou rozvojového konceptu Learn&Lead. Máte sa vskutku na čo tešiť!