books-1

Čítajme!

„Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“ J.A. Komenský

Nakoľko sa marec – mesiac knihy – nezadržateľne a isto blíži, každý z nás by sa mohol na aspoň malú chvíľu zastaviť a zamyslieť sa. Ako často čítam? A nemyslím tým správy na internete alebo posty na facebooku, instagrame či pintereste. Ja teraz myslím na normálnu klasickú obyčajnú knihu ( a áno, môže to byť aj e-kniha na čítačke, ktorá je tiež knihou, aj keď ja som si to ešte nepriznala :) ).

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, ako kniha krásne vonia? Prvé, čo urobím, keď vkročím do kníhkupectva, je hlboký nádych. Dýcham tú atmosféru. Nasávam tak tú mágiu a fantáziu, ktorú knihy obsahujú. Čo nová kniha, to nový svet. Alebo ten šuchotavý zvuk, ktorý vydáva kniha keď ňou listujeme. Nie je lepší pocit ako otvoriť novú knihu a začítať sa do prvej kapitoly. Alebo zatvoriť práve dočítanú knihu a zamyslieť sa nad jej obsahom a posolstvom. A potom otvoriť zasa ďalšiu . . .

Ja som osoba, ktorá knihe prosto nedokáže povedať nie. Vstávam ráno o hodinu skôr, aby som si vychutnala zopár kapitol pri rannej kávičke a raňajkách. Večer si s knihou líham do postele. Kniha mi tak vytvorí akýsi most z reality do sveta snov. Ja s knihou vstávam a s knihou aj zaspávam. Dokonca nosím knihu vždy so sebou, aby som nepremrhala ani jednu voľnú minútu čakaním.

Vedeli ste, že kniha nie je len skvelým zdrojom informácií, ale čítaním si obohacujeme aj svoju slovnú zásobu, rozširujeme si obzory, rozvíjame svoju fantáziu a tvorivosť, ale bojujeme tak aj proti stresu, zlej nálade a rôznym chorobám ako napr. Alzheimer? Niektoré štúdie dokonca uvádzajú, že čítanie je pre opačné pohlavie príťažlivé a čitateľ tak pôsobí sexi.

Tak ako? Čítate dosť? Čítate pravidelne? Čo viete urobiť pre to, aby ste so svojou odpoveďou na túto otázku boli spokojní? Je to len na Vás.

Vaša knihomoľka,

Katarína Schwarzová