srdcia

Láska a jej spôsoby

Štrnásty február sa tradične nesie v znamení zamilovaných. Rozdávajú sa ruže, čokolády, kartičky s vyznaniami alebo slovné vyjadrenia lásky. Sv. Valentín sa slávi vo svete nielen rôznymi spôsobmi, ale dokonca aj v rôzne dni. V našej kultúre sa deň Sv. Valentína pripisuje najviac kňazovi Valentínovi, ktorý pôsobil počas vlády Claudiusa II. Ten zakázal sobáše vojakov v obave, že im bude smutno za rodinami a budú odmietať bojovať. Valentín tajne oddával vojakov aj napriek zákazu, nakoniec bol však chytený a popravený. Jeho posolstvo pokračovalo ďalej a postupne sa mu pripisovala myšlienka dňa lásky – dňa sv. Valentína. Ďalšia legenda hovorí o Valentínovi, ktorý bol veľmi obľúbený medzi deťmi v Ríme. Keďže praktizovanie kresťanskej viery bolo v tej dobe zakázané a Valentín ho napriek tomu praktizoval, cisár Claudis II. ho dal uväzniť. Keďže Valentínova obľuba neustupovala ani počas jeho uväznenia, začali ho navštevovať ľudia a podávali mu papieriky s vyznaním alebo ruže. Cisár ponúkol Valentínovi milosť, ak príjme rímskych bohov, čo ale odmietol a spečatil tým svoj osud. Posledná zo známych legiend spájaných s dňom zaľúbených je festival Lupercalia. Festival sa slávil ešte za čias starovekého Ríma a spájal sa s plodnosťou. Počas festivalu dávali ženy svoje mená do veľkej urny, z ktorej si starí mládenci ťahali. Vytiahnuté meno malo ukázať ich vyvolenú, s ktorou strávia život. Keďže ľudstvo je rozmanité, tak si ukážeme ako sa trávi sviatok lásky v rôznych kútoch sveta.

 

Tradičná valentínska kartička v USA

1. USA

V USA je Valentín tak ako u nás 14. februára. Klasickými darčekmi pre milované polovičky sú šampanské, čokoláda, zaľúbené listy alebo valentínske kartičky s vyznaniami. V USA využívajú ľudia deň zaľúbených aj ako príležitosť anonymne vyznať svoje city pomocou spomínaných kartičiek. Priemerný Američan minie na Valentína približne 131$.

 

Valentínska biela čokoláda typická pre Áziu

2. Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a Čína

V týchto krajinách sa slávi deň lásky 14. marca. Názov je však iný ako Valentín, je to Biely deň – White Day. Zvykom je, že ženy obdarúvajú mužov 14. februára a o mesiac, 14. marca,  muži túto službu oplácajú naspäť. Býva dokonca pravidlo (sanbai gaeshi), že muž by mal vrátiť darček v dvoj až trojnásobne väčšej hodnote. Tradičné darčeky sú šperky, sušienky a biela čokoláda.

 

3.  Saudská Arábia

V Saudskej Arábii bol v rokoch 2002 a 2008 deň sv. Valentína zakázaný náboženskou políciou, pretože bol považovaný za kresťanský sviatok. Vďaka tomuto zákazu sa raketovo rozmohol čierny trh s ružami a baliacim papierom. Napríklad v roku 2012 náboženská polícia zatkla vyše 140 moslimov, ktorých obvinili zo slávenia tohto sviatku. Pre nemoslimov môže slúžiť ako útecha za to, že majú povolené sláviť Valentína aspoň za zatvorenými dverami.

 

Gaekkebrev

4. Dánsko a Nórsko

Valentín sa dostal do týchto nordických krajín len nedávno, ale už si tu stihol vytvoriť svoju malú tradíciu. Muži vytvoria krátke básničky, nazývané Gaekkebrev, v ktorých anonymne vyznávajú lásku. Miesto prezradenia svojho mena napíšu bodky, ktorých počet sa rovná počtu písmen ich mena. Ďalej je už len na žene, aby uhádla kto je jej obdivovateľom. Ak sa jej to podarí, získa od ctiteľa veľkonočné vajíčko na Veľkú noc v tomto roku. Keď však netrafí svojho obdivovateľa, žena dlží vajíčko jemu.

 

Zdroj: todayifoundout, timeanddate,  wikipedia, stvalentinesday