• HARMONY ACADEMY

Úspešná misia vo Francúzsku

Začiatkom marca 2020, tesne pred vypuknutím svetovej pandémie COVID-19, vycestovali v rámci projektu Erasmus+ HAPPY SCHOOL 2020 Jana Chynoradská a Gabriela Lojová do francúzskeho mesta Pau. Cieľom tejto mobility bolo praktické priblíženie tréningov a vzdelávanie francúzskych učiteľov, lektorov a manažérov škôl v rámci modelu riadenia školy v manažérskom systéme Learn&Lead. Tréning pozostával z troch modulov: Prístup zameraný na potreby študenta, Leadership a Základy komunikácie. Aby sme zistili, aký prínos malo toto vzdelávanie pre jeho účastníkov a akú spätnú väzbu nám poskytli, položili sme Janke Chynoradskej niekoľko otázok.


Janka, priblížila by si nám, kde sa školenie uskutočnilo a kto tvoril skupinu účastníkov kurzu?

Celý týždeň sa uskutočnil v priestoroch nášho projektového partnera – jazykovej školy CNTC v mestečku PAU na juhozápade Francúzska. Medzi účastníkmi boli lektori jazykových škôl, akademickí riaditelia a majitelia jazykových škôl ako i učitelia základných škôl.


Aký bol hlavný benefit a prínos pre francúzskych účastníkov po absolvovaní školenia?

Všetci účastníci dostali formulár spätnej väzby priamo po ukončení školenia a na otázku, či by chceli niečo na školení zmeniť,  odpovedal Josh nasledovne:„Longer! I am thirsty for me! Thank you both for your time and care“. Celkovo sme sa na školení cítili vynikajúco a tú pravú pracovnú, priateľskú a uvoľnenú atmosféru tomu dával úplný záujem a spolupráca zúčastnených. I napriek tomu, že v celej Európe bola kríza COVID-19 na spadnutie, dokázali sme vytvoriť fantastické prostredie pre zdieľanie najnovších poznatkov tak z oblasti pedagogiky ako aj leadershipu a už teraz sa tešíme na pokračovanie. Zástupcovia školy CNTC majú v pláne pricestovať na letné kurzy Learn&Lead k nám do Harmony už v auguste 2020!


V čom vnímaš najväčší prínos modelu riadenia Learn and Lead pre organizácie, v ktorých pôsobia účastníci kurzu? Je tento model aplikovateľný i v zahraničných inštitúciách?

Absolútne! Na základe tejto skúsenosti sme spolu s Gabi po  večeroch na izbe v hoteli vytvorili synergický program pre tímy na školách „GROW with Learn&Lead“. Ide o 3,5 dňové školenie pre učiteľov, lektorov, administratívnych pracovníkov ako aj manažérov a majiteľov jazykových škôl, na ktorom si rozvinú svoje pedagogické myslenie v prístupe zameranom na potreby študenta a zároveň si zaktualizujú a rozvinú svoje schopnosti komunikácie v tíme a sebarozvoja osobnosti pre úspešnú spoluprácu na školách. Čerešničkou na torte tohto vzdelávania je fakt, že tímy pracujú v dvoch skupinách počas troch dní (učitelia a lektori spolu v jednej skupine s Gabi Lojovou a administratívni a riadiaci pracovníci v druhej skupine so mnou) a na posledného pol dňa školenia sa lektorky vymenia a v skratke priblížia tej druhej skupine, s ktorou nepracovali počas troch dní, obsah a podstatu vzdelávania tej druhej skupiny. Ide nám o to, aby sa tímy na školách viac približovali a spolupracovali, chápali a podporovali sa v dosahovaní spoločných cieľov. Obohatením takého typu vzdelávania sú bezpochyby  večerné diskusie a kvízy či semináre, ktoré sú voliteľné a prinášajú chvíle uvoľnenia a zábavy pre zúčastnených. Aktuálne je tento program v ponuke na rok 2020 s -50% zľavami, kedy cena na účastníka je po tejto zľave od 310 Eur.


Akú spätnú väzbu ste od účastníkov kurzu spolu s Gabi Lojovou zaznamenali?

Tu je feedback od Nicki Abadie, majiteľky, riaditeľky a lektorky CNTC v Pau v jednej osobe:

The 3 and a half day training has given the opportunity to our team members to grow together in their understanding of life-long learning for teacher development. We have been able to explore and learn more about student-centredness and learner-lead methodology. The need for freedom in the classroom and the personalisation of our methods and subject matter. 

Most of the participants practice a certain degree of student centred teaching already, but to brainstorm ideas, learn about respected theories,  and to try out different methods was very nurturing. The Primary school teachers from the National Education system found the workshops especially interesting as teaching children in France is much more content and teacher based than student based.

Essentials of Leadership and Essentials of Communication: The fact that we were joined by members of another (larger) language centre via the CanSpeak network enabled us to compare practises and share ideas. It allowed us to realise that the problems faced by our school were not unlike those of our big city colleagues. To be able to identify the different perspectives of business owners, managers and teachers also enriched the overall comprehension of what it is to be part of a team and the importance of everyone's, desires in the quest of a Happy School. And of course the communication within the team and even individually within ourself (the inner voice).


Ako pomohla táto mobilita v rámci programu Erasmus + ďalej rozvíjať Vaše osobné zručností a vedomosti, čím Vás obohatila?

Pre mňa osobne to bola jedna z prelomových mobilít, na ktorých som si uvedomila svoju „malosť“. Uvedomila som si, že akokoľvek viem, chcem a môžem pomôcť druhým majiteľom škôl s rozvojom ich jazykových škôl, nedokážem to bez ich zvolenia a súhlasu. Rešpekt a empatické počúvanie druhých som pocítila naplno a vďaka tomu, že sme svoje školenia s Gabi po večeroch na izbe alebo v reštaurácii analyzovali, dostala som i odbornú spätnú väzbu od profesionálky no. 1 – samotnej Gabi Lojovej! Potvrdilo sa mi zas a znova, že akokoľvek môže byť lektor skúsený, rozhľadený a profesionálny, je nevyhnutné, aby mal pri sebe niekoho, kto ho ďalej môže posúvať a pomáhať mu tak celoživotne rásť a rozvíjať sa.


Projekt HAPPY SCHOOL 2020 pokračuje ďalej a už toto leto na Slovensku privítame zástupcov škôl z Chorvátska, Francúzska a tiež zástupcov slovenských škôl, ktorí sa budú vzdelávať v certifikovanom programe Learn&Lead pre učiteľov a manažérov škôl. V prípade, že máte akékoľvek otázky, neváhajte kontaktovať Janu Chynoradskú na jana@harmony.sk


Tešíme sa na vás!32 views0 comments

Recent Posts

See All

HARMONY ACADEMY, s.r.o.

Hlavná  27/A, Trnava 917 01, Slovensko

Tel: + 421 907 786 197

email: info@harmony.sk

IČO: 44536208
IČ DPH: SK2820001855

 

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Trnava, oddiel Sro, vložka č. 22994/T

 

Sledujte nás na:

 

  • Facebook Social Icon
  • Instagram
  • YouTube

© 2019 HARMONY ACADEMY