Rokovanie v cudzom jazyku

Rodičovstvo je o inštinktoch, pocitoch a emóciách

S čím všetkým sa musí vysporiadať dospelý človek v dnešnej dobe? Záleží na krajine, či rodine v ktorej vyrastal? Alebo je tých faktorov viac?

V dnešnej uponáhľanej dobe máme málokedy čas na to zastaviť sa a popremýšľať, ako robiť veci lepšie.  Moderní rodičia musia riešiť mnohé problémy a ťažkosti, ktoré so sebou v súčasnosti nesie výchova detí.  Pochopiteľne, každý chce byť pre svoje dieťa tým najlepším rodičom. Ale ako sa ním stať a čo pre to treba urobiť?

V spolupráci so zahraničnými inštitúciami – Republikovým centrum vzdelávaní s.r.o. v Českej republike a Centres des Nouvelles Techniques de Communication vo Francúzsku sme pripravili inovatívny medzinárodný program pre rodičov „Parent as a Leader“, ktorý pozýva rodičov k hľadaniu odpovedí v otázke zodpovedného rodičovstva a postavením človeka v dnešnej spoločnosti.

Program je verejnosti ponúkaný v troch moduloch. Prvý modul - Knowing me, knowing my child – rieši otázky vlastnej integrity a poznania seba samého, ako aj rozvojových fáz dieťaťa. Témy druhého modulu – Shaping our lives -  ponúkajú podnetné diskusie na tému vízia rodiny, hodnoty rodiny a komunikácia v najširšom slova zmysle. Posledný, tretí modul – Family living - sa týka riadenia rodinného života a zdravého životného štýlu.

Verejnosti je tento program od samotného začiatku predstavovaný prostredníctvom živých talkshow pod názvom – FAMILY FORUMTo najbližšie nás čaká už v piatok 18. decembra. Podujatie bude moderovať Janka Chynoradská a do kresla hosťa zasadne Jim Wright, vynikajúci človek, priateľ, podporovateľ myšlienky humanizácie jazykového vzdelávania a rozvoja medziľudských vzťahov vo všetkých oblastiach nášho života.  

Na úvod sme ho vyspovedali na diaľku, nakoľko Jim žije a pracuje v prestížnej škole Pilgrims nachádzajúcej sa v mestečku Canterbury v Anglicku.

Jim, mohol by si nám porozprávať niečo viac o pripravovanom podujatí Family Forum, ktoré sa uskutoční 18.decembra v Trnave?

Pre mňa je fórum najmä o zdieľaní a pomáhaní rodičom uvedomiť si, že nie sú sami a že stať sa dobrým vzorom môže byť omnoho jednoduchšie ako si dnes myslia.

 Prvý modul nesie názov „Knowing me, knowing my child“ (prekl.: „Poznať seba, poznať svoje dieťa“). Mohol by si nám vysvetliť, prečo je také dôležité, aby človek dobre rozumel sebe samému?

Z môjho pohľadu je najdôležitejší zo vzťahov ten, ktorý má človek sám so sebou. Ak človek nemá rád sám seba, pravdepodobne nebude mať veľmi rád ani nikoho iného! Budeme sa zaoberať rozdielom medzi tým, čím skutočne sme a tým hlasom v našom vnútri, ktorý nám hovorí, že nie sme dosť dobrí.

Čo podľa teba ovplyvňuje človek najviac? Rodina? Priatelia? Prostredie v ktorom žije?Všetko zo spomenutého sú vplyvy, pri ktorých máme tendenciu cítiť sa horší, než skutočne sme. Na tomto podujatí sa spolu pozrieme na to, ako tento jav lepšie pochopiť, ako sa cítiť lepšie a ako lepšie porozumieť vlastným pocitom. V konečnom dôsledku môžeme pomôcť aj našim rodinám cítiť sa šťastnejšie a porozumieť svojim pocitom.

 Jedným z aspektov programu je rodičovstvo vnímané ako určitá profesia a rodič ako líder. Ako sa človek môže stať lídrom v tom, čo robí? Čo môže človek urobiť preto, aby sa stal lepším vo svojom obore – v tomto prípade v rodičovstve?

Nie som si istý, či je rodičovstvo skutočne profesia – v tom prípade by bolo platené! Každopádne si myslím, že je to o inštinktoch, pocitoch a emóciách a často sa rodičia príliš boja ukázať svoje emócie pred deťmi. Pre mňa je rodičovstvo najmä emocionálne vodcovstvo – ako raz povedal Americký autor Alvin Toffler: „Rodičovstvo zostáva jedinečnou ukážkou trvalého amaterizmu.“

Živú talkshow s Jimom Wrightom z Anglicka si môžete vychutnať už 18.decembra o 17,00 priamo v Harmony. Celým podujatím nás bude sprevádzať Jana Chynoradská a  je otvorené všetkým záujemcom bezplatne. Svoj lístok na podujatie Family Forum si môžete vyzdvihnúť do 17. decembra na recepcii Harmony v čase od 9,30 do 17,30. Ste srdečne vítaní! :)