Zdroj fotografie: Michaela Paľová

Speváčka Misha: ,,Olepiť veci anglickými slovíčkami je účinnejšie ako preklad“

Speváčka Misha (Michaela Paľová) má dnes na svojom osobnom konte niekoľkoročné  spevácke skúsenosti a významné ocenenia. Okrem vydania štyroch  štúdiových albumov, získala Slávika, aj iné prestížne ocenenia akými sú Aurel a OTO. Dnes už ako skúsená osobnosť a matka krásnych dvojičiek, nám prezrádza svoje jedinečné životné skúsenosti a osobný pohľad na svet.

Misha primárne vyštudovala anglický jazyk a literatúru, kde už počas štúdia na vysokej škole spoznala riaditeľku HARMONY ACADEMY Janu Chynoradskú, s ktorou sa dnes  v pracovnej oblasti aj naďalej stretáva. Misha svoje 10-ročné tlmočenie neskôr obohatila o úspešnú spevácku kariéru. Neskôr  vyhrala súťaž v spievaní so svojou vlastnou tvorbou. Náhoda zariadila, že na prehliadke svojej kamarátky  módnej návrhárky Lydie Eckhardt, dostala do rúk mikrofón a v krásnej róbe odspievala svoju pesničku. Od nahrávania jinglov v rádiu sa neskôr  zúčastnila turné ako vokalistka. Kvôli neustále pribúdajúcim koncertom začala rušiť kongresy a nakoniec aj prácu tlmočenia. Misha tvrdí, že preraziť v hudbe nebol jej hlavný cieľ, pretože keď pozlátko opadne, je to častokrát  stresujúcejšia práca ako akákoľvek iná. 

Tipy  a triky pre  učenie sa cudzích  jazykov

Napriek záľube v hudbe, neľutuje ani prvú desiatku rokov, ktoré venovala tlmočeniu a učeniu anglického jazyka. Misha prezrádza, že prvým efektívnym krokom ako sa učiť cudzí  jazyk,  je zistiť náš spôsob učenia sa a prijímania informácii. Ak si informácie ľahšie zapamätávate čítaním, čítajte. Niekto je naopak nastavený audio-vizuálne. ,,Napríklad ak niekoho bavia filmy, nech si pozrie film aj 5-krát a potom zrazu zistí, že “pochytil “ predložky v spojení s konkrétnymi výrazmi a zaryli sa mu do pamäte v kontexte..“ Zároveň dodáva, že počas 10 rokov učenia jazyka vo firmách spoznala skutočne zaujímavé triky. ,,Nemôžeme sa učiť prekladom,  napríklad pod slovom table, si predstavovať slovo stôl. Treba si  predstaviť dosku so štyrmi nohami…. A niekedy pomôže olepenie  predmetov anglickými slovíčkami.

V minulosti si chcela založiť vlastnú jazykovú školu, avšak nemala chuť organizovať a manažovať ľudí,  túto rolu by prenechala iným. ,,Ja som umelec, ja budem  tvrdo pracovať na všetkom, na čom treba pracovať, ale nechcite odo mňa organizačnú činnosť.“ Avšak podľa jej vyjadrení, je skvelá jazyková škola postavená na príjemnom prostredí a ľuďoch, ktorí vedia poskytnúť zážitok. Tvrdí, že dlhodobý úspech  nezískame prvotným ,,zažiarením“ na scéne, ale spojením profesionality a ľudskosti  počas celého trvania vzdelávania.

Záľuba aj vo fotkách

Po narodení jej dvojičiek a dlhých rokoch spievania Misha hľadala spôsob, ako sa realizovať aj mimo šoubiznisu. A práve vtedy ju opäť zlákala fotografia, presne tak, ako kedysi za svojich tínedžerských  čias. Ako umelkyňa hľadá  inšpiráciu skutočne všade. Pri spoznávaní nových ľudí, relaxovaní na korčuliach, alebo s laptopom v rukách  na dlhých pracovných cestách napríklad z Prahy do Bardejova. Misha momentálne spolupracuje s papiernictvom, ktoré  použilo jej vlastné fotky ako dizajn na obaly na zošity pre študentov. Zároveň dodáva, že fotografovanie je  príjemným únikom od  negatívnych ľudí, ktorí sa v šoubiznise mnohokrát  nachádzajú.

Čo by poradila mladým  ľudom do budúcna? 

Mladým ľudom radí, aby sa nebáli využiť mnohé pracovné aj osobné príležitosti. ,, Keď zistíte, čo vás baví a čo by ste chceli robiť, venujte tomu energiu, učte sa a naberajte zručnosť a prax kde sa len dá a pri každej príležitosti. Zabudnite na začiatku na to, či vám to hneď prinesie peniaze. Tie prídu časom určite, ak sa vypracujete na dobrú úroveň.” Misha napríklad svoje fotografické  zručnosti získala v New Yorku, kde sa dobrovoľne prihlásila na kurzy, na ktorých sa naučila ako sa upravujú fotky. 

Zdá sa, že vzorec na úspešný život skutočne  existuje. A to  v podobe odvahy a skúseností. Misha odvážne pristupuje nielen k profesionálnemu, ale aj osobnému životu. Od narodenia svojich dvojičiek sa rozhodla na ne  rozprávať len po anglicky. ,,Deti sú mojou voľbou a to, že ich môžem vychovávať po anglicky, je pre mňa dnes ľahké preto, lebo som v minulosti nezištne venovala energiu vzdelávaniu samej seba.

 Na záver by sme sa radi Mishe poďakovali za dávku motivácie a inšpirácie. A my v HARMONY ACADEMY veríme, že rovnako nadšení z učenia sa cudzích jazykov, budú aj   návštevníci našich jazykových kurzov.

Zdroj: Michaela Paľová