Katka foto

Stojí za úspechom lektora či učiteľa, ktorý svojím prístupom v triede dodáva službu konečnému zákazníkovi.

„Po viacročnom hľadaní toho najvhodnejšieho modelu riadenia našej školy sme v učiacich sa partnerstvách so školami v EÚ vyvinuli unikátny model riadenia školy „Learn&Lead“, ktorého prvky sme postupne implementovali do našej prevádzky v rokoch 2012 – 2016“ hovorí Jana Chynoradská, riaditeľka HARMONY ACADEMY. Jedna z kľúčových pozícií tohto modelu riadenia je pozícia developera – kreatívneho manažéra jazykových kurzov. Od apríla 2015 sa tejto pozícii venuje Katarína Schwarzová. Charakterizuje ju pevná vôľa a chuť učiť sa. Od samého začiatku sa podieľa na úspešnej implementácií tohto modelu riadenia. Ako vníma svoju prácu a čo jej do života prináša?

1. Katka, prezraď nám ako si sa dostala do HARMONY ACADEMY?

Do Harmony som prišla pre mňa vo veľmi kľúčovom období. Stála som na akomsi pomyselnom rázcestí a premýšľala, čo ďalej. Mala som potrebu sa nejako realizovať a kariérne sa niekam posunúť. Preto prišiel telefonát z Harmony presne v tú správnu chvíľu. Pozíciu manažéra kurzov mi Janka Chynoradská ušila na mieru. Potrebovala človeka, ktorý sa bude venovať predaju, komunikovať so študentami a firemnými klientami, kto bude hľadať nové zákazky a kto zastreší administratívu spojenú s kurzami, cenové ponuky a faktúry. A nakoľko som ja už všetky tieto skúsenosti mala, oslovila ma s konkrétnou ponukou. A tej sa nedalo odolať. A tak som tu. J

 2. Ako by si opísala svojich kolegov? Ako vnímaš kolektív v HARMONY ACADEMY?

Pre mňa osobne je aj kolektív veľmi dôležitou súčasťou pracovného života. Som veľmi rada, že v Harmony je to také rozmanité. Kolegovia sú rôznych vekových kategórií a majú za sebou rôzne osobné aj pracovné skúsenosti. Od každého jedného z nich som sa niečo nové naučila, za čo som nesmierne vďačná. Stretli sme sa tu taká správna „krvná skupina“. Vždy sú ochotní podať pomocnú ruku a poradiť a vieme sa aj veľa nasmiať.

3. Čím je podľa teba HARMONY ACADEMY výnimočná?

Harmony je výnimočná práve tým, že nie je typickou jazykovou školou. Zaujíma sa nielen o svojich študentov, ale aj o svojich lektorov a umožňuje im kariérne rásť a vyvíjať sa. Dôkazom je aj funkčný model riadenia Learn&Lead – kariérna cesta rozvoja lektora. Čo sa mňa týka, veľmi zaujímavá je aj sloboda, ktorú máme. Každý má príležitosť priniesť niečo nové a vdýchnuť život svojmu nápadu, byť kreatívny. A to mi doteraz nikde inde umožnené nebolo.

4. Si jedna z kľúčových osobností, na ramenách ktorej je implementácia funkčného modelu riadenia jazykovej školy Learn&Lead . S čím všetkým si sa vo svojej práci doteraz v súvislosti s týmto musela vysporiadať? Čo Ťa presviedča, že tento model, ktorý vyvinula HARMONY vo svojich projektových partnerstvách v rokoch 2010 – 2016, je tou správnou voľbou? 

Ja som sa stala súčasťou Harmony práve v období, kedy sa finalizoval projekt a začala sa fáza implementácie Learn&Lead. Ja som to nebrala ako zmenu, pretože pre mňa bolo v tom období všetko nové. Ale vnímala som tieto zmeny vo svojom okolí. Ako sa s nimi pasovali lektori. Najprv prišlo obdobie vzdoru, ktoré je typické pre každú zmenu. Potom nasledovalo obdobie rezignácie, kedy prestali bojovať voči novému systému a začali ho prijímať ako svoju súčasť. To nakoniec vyústilo do prijatia tejto zmeny a stotožnenia sa s ňou. Model Learn&Lead poskytuje lektorom možnosť vývoja a kariérneho rastu. Je to veľmi výnimočný a odvážny model, ktorý búra typickú koncepciu vzdelávania a vnímania učiteľov/lektorov. Preto je tou správnou voľbou pre ambicióznych lektorov, ktorí majú radi výzvy a neboja sa nového.

5. HARMONY ACADEMY kladie dôraz na celoživotné vzdelávanie svojich lektorov a celého personálu. Čo si o tom myslíš?

Celoživotné vzdelávanie je aj pre mňa veľmi dôležitá a podstatná časť života. Nikdy nie sme takí múdri, aby sme sa nepotrebovali vzdelávať ďalej. Tento svet sa rúti dopredu nezadržateľnou rýchlosťou a preto nesmieme „zaspať na vavrínoch“. Musíme sa stále učiť a napredovať, aby sme boli lepší a lepší.

 My želáme Katke veľa radosti, nápadov a odhodlania rozvíjať ďalej myšlienku Learn&Lead v praxi. Dúfame, že v HARMONY ACADEMY zažijeme ešte veľa príjemných spoločných chvíľ, ktoré nám prinesú množstvo nezabudnuteľných zážitkov.