DSC_242ss

Už pri pomyslení na slovo francúzština sa zo mňa vyplavujú endorfíny

Kvalitné jazykové vzdelanie je to, čo vám v Harmony ponúkame už niekoľko rokov. Vďaka našim kurzom majú študenti možnosť sa rozvíjať, odbúravať bariéry v komunikácii, zlepšiť sa v gramatike, či zdokonaliť porozumenie v cudzom jazyku. 

Vzdelanie je podmienené najmä tvrdou prácou zo strany lektorov. Zamestnávame len tých najlepších, najprofesionálnejších, ktorí sú plní lásky k učeniu, k jazyku a k samotným študentom. Aby ste našich lektorov lepšie spoznali, pripravili sme pre vás sériu rozhovorov, kde vám prezradíme ich motiváciu, skúsenosti a obľúbené učebné metódy.

Lucia Lackovičová je lektorka francúzskeho a anglického jazyka, ktorá v Harmony pôsobí necelý rok, no svojou energiou a večným optimizmom okamžite zapadla. Za svoju prácu získala na konci akademického roka až päť ocenení na podujatí Harmony Oscars. Študovať francúzštinu sa rozhodla už keď mala 14 rokov a zaľúbila sa do francúzskeho krasokorčuliara. Láska ku krasokorčuliarovi vekom vyprchala, ale lásku k francúzštine Lucia nosí v srdci dodnes.
image
1. Kedy si vstúpila do Harmony a čo ťa k nám priviedlo?

Do Harmony som prišla v októbri 2015. Hľadala som si prácu ako lektorka francúzskeho jazyka. Už počas štúdia na vysokej škole som vedela, že je to moja vysnívaná práca a chcem učiť francúzštinu. Našla som ponuku práce na internete, poslala životopis, pozvali ma na pohovor, potom druhé kolo a nakoniec na ukážkovú hodinu. Kladná odpoveď na seba nenechala dlho čakať a tak som tu.

2. Máš skúsenosti s učením aj pred tým ako si prišli do Harmony?

Samozrejme, hneď po získaní diplomu na PdFUK v Bratislave som sa vybrala do nádherného Fínska, kde som učila francúzsky a anglický jazyk na vyššej odbornej škole jeden školský rok. Táto skúsenosť ma presvedčila, že učenie je pre mňa to pravé orechové. Neskôr som učila francúzsky jazyk na Vysokej škole technickej v poľskom Štetíne. Skúsenosti som nazbierala aj počas individuálnych hodín. 

3. Prečo si sa rozhodla venovať práve vzdelávaniu?

Pretože vzdelanie je základ inteligencie človeka. Vzdelávanie nie je jednosmerný proces od učiteľa k študentovi. Vždy je to obojstranná spolupráca, ktorá ma obohacuje. Častokrát si študenti neuvedomujú, ako na učiteľa vplývajú a formujú ho. Keď skončí hodina a zatvoria sa dvere za posledným študentom, častokrát sa usmejem, lebo cítim, ako ma nabili energiou a optimizmom. A verím, že je to obojstranné a aj oni odchádzajú s podobným pocitom. 

4. Na konci júna sme v Harmony oceňovali našich najlepších lektorov a pracovníkov. Získala si až päť ocenení v rôznych kategóriách, vďaka čomu si sa stala absolútnou víťazkou. Čím si vysvetľuješ tento úspech?

V prvom rade chcem úprimne a ešte raz poďakovať mojim úžasným kolegom, ktorí ma takto ocenili. Určite som taký obrovský úspech nečakala. Som rada, že ma vidia ako pozitívne naladenú a plnú energie. Možno to bude znieť ako klišé, ale ak človek robí to, čo ho baví, tak to ide samo. 

5. Okrem preberania ocenení si pomáhala aj pri organizácii Harmony Oscars. Vedela by si event zhodnotiť z pohľadu organizátora? V čom vidíš zmysel akcie?

Harmony Oscars je príjemná bodka za ukončeným školským rokom. S organizačným tímom Katkou a Alex sme túto ceremóniu poňali v duchu holywoodského luxusu. Snažili sme sa zHarmonizovať nielen farebným dress-kódom, ale aj uvoľnenou, rodinnou atmosférou. Je to jeden z krokov k ešte väčšiemu utuženiu nášho tímu.

6. V Harmony učíš francúzsky a anglický jazyk. Ako by si charakterizovala svojich študentov?

Každý študent je výnimočný. Možno si nezapamätajú, čo im na každej hodine poviem, ale chcem, aby nezabudli, aké pocity to v nich vyvolalo. Stačí maličkosť, povzbudenie, pochopenie, úsmev či grimasa. A na tie som ja ako stvorená!

7. Čo máš na francúzštine najradšej?

Už len pri pomyslení na to slovo, francúzština, sa zo mňa vyplavujú endorfíny. V očiach sa mi zobrazia malé ligotavé hviezdičky, nadchnem sa. Je to láska. K jazyku, kultúre, krajine, spôsobu života. K ľuďom. Rozprávať o jazykových štruktúrach, slovných spojeniach, gramatických javoch, to je ako prerozprávať knihu od prvej kapitoly po poslednú. Úžasné na tom je, že nemusíte čakať na záverečnú kapitolu, aby ste sa dozvedeli, o čom bol celý príbeh. Už po prvých kapitolách vám to dáva zmysel. 

8. Od 1. júla Harmony oficiálne spustila vzdelávací program pre lektorov. Pociťuješ ako lektorka rozdiel, keď si zapojená do programu?

Learn & Lead program je kariérna cesta rozvoja lektora, ktorá mu dáva možnosť neustále sa rozvíjať a vzdelávať. Ako lektor si uvedomujem, že nikto nie je dokonalý a viem, ktoré sú moje silné a slabé stránky. V rámci tohto programu sa môžem orientovať na vzdelávanie a rozvíjanie tých vlastností, ktoré sú pre mňa ako lektora dôležité a na ktorých potrebujem popracovať. Harmony, okrem toho, že sa výborne stará o svojich študentov, sa tiež stará o profesionálny a osobnostný rozvoj svojich lektorov. 

9. Máš na záver nejaké želanie pre Harmony?

Harmony má 16 rokov. Spoznala som ju v čase, keď je tínedžerka. Ako dobre vieme, byť tínedžerom nie je vôbec ľahké. Čosi sa od nás očakáva, ale my chceme byť iní, máme vlastnú hlavu, predstavy  a sny. Želám Harmony, aby dospela do krásy a bola na seba hrdá a neprestávala si plniť svoje sny.  

Snímka

Ak máte záujem o štúdium francúzskeho alebo anglického jazyka v nasledujúcom akademickom roku 2016/2017, ešte stále máte možnosť prihlásiť sa na kurzy so zľavou z prednostného zápisu. Informovať sa môžete na kontaktných telefónnych číslach 033 551 66 44 a 0907 786 197, e-mailom na info@harmony.sk alebo priamo v našich priestoroch na Kapitulskej 26 od 8:00 do 17:00 hodiny.