easter-egg-3251_960_720

Veľká noc ako ju nepoznáte: Viete ako ju oslavujú v rôznych krajinách?

Lukáš sa nadšene prechádzal v obchode pri regáli s veľkonočnými zajačikmi. Ich ligotavá štruktúra a rôznorodá škála najrôznejších farieb ho zaujali rovnako ako neutíchajúca chuť po sladkej čokoláde. ,,Mami, môžem si jedného vziať?“ S tichou dušičkou sa pozrel smerom k lákavej dobrotke, aj keď presne vedel, aké slová po tejto otázke budú nasledovať. ,,Dostaneš čokoládové zajačiky aj maľované vajíčka. Ale až po tom, ako vyoblievaš starkú aj tetu Danku. Lukášovi sa nápad Veľkej noci vôbec nepozdával. Oblievanie mal rád. Ale len cez leto, keď bolo príjemne teplo a nikto jeho ,,zlomyseľný“ plán nečakal. Navyše s vŕbovým prútikom sa bežne v bunkroch obhadzujú medzi kamarátmi a nie to korbáčom šibať dievčatá.

Ak chceme zistiť ako a kde sa tradičné zvyky vzali, je vhodné objasniť si históriu Veľkej noci. Vedeli ste, že veľkonočné sviatky sa nazývajú z novogréčtiny ako Pascha? Hoci v našej kultúre je Veľká noc oslavou vzkriesenia Ježiša Krista, jej interpretácia je prepojená s ,,Pesach“, dôležitým židovským sviatkom, ktorý sa slávi približne v rovnakom období  ako naša Veľká noc, teda v marci alebo apríli.

V slovenských domácnostiach prichádza Veľká noc spolu s veľkým jarným upratovaním. Zabudnuté  valentínske  ozdoby  sa nahrádzajú rozkvitnutými vetvičkami stromov, najčastejšie bahniatkami- ľudovo  známymi baburiatkami. Symbolizujú nový zrod života, podporujú  odchod zanedbanej životnej energie. Pre istotu si našu životnú vitalitu zakaždým poistíme ľadovou vodou. Veľkonočný pondelok sa o zdravie a krásu dievčat  postarajú chlapci, ktorí chodia od dverám k dverám, šibú, oblievajú a voňavkujú ženy aj dievčatá. Tie sa im môžu ,,pomstiť“ počas Veľkonočného utorka, kedy môžu prebrať vedenie dámy, aby im nemilosrdnú oblievačku mohli s radosťou vrátiť.

Avšak čo by bola Veľká noc bez samotných veľkonočných vajíčok? Tak ako aj iné tradície, aj vajíčka sa spájajú s historickou postavou. Konkrétne s ruským cárom Alexandrom III., ktorý obdaroval svoju manželku zlatým vajíčkom s prekvapením. Odvtedy sa história vajíčok traduje až dodnes.

 

Oslava  veľkonočných sviatkov  vo svete

 

Veľká Británia- Veľkonočné vajíčka obľubujú aj britské rodiny. Ale ich samotná tradícia sa v niečom líši. Vajíčka sú schované  v prostredí bytu, kde ich deti musia nájsť. Aj tu platí pravidlo, kto skôr nájde, ten skôr zje. Zaujímavosťou je, že v tomto období ženy priväzujú mužov ku stoličkám a žiadajú si od nich mince ako výkupné. Na ďalší deň muži žiadajú  od žien rovnaké výkupné, pri ktorom sú mince vymenené za sladký bozk.

Typická veľkonočná výzdoba v Londýne

Nemecko - Sladké bozky sú obľúbené aj medzi deťmi v Nemecku. Predovšetkým ,,čokoládový bozk“, pri ktorom je hlavnou úlohou zjesť čo najviac cukríkov bez toho, aby na tvári zostalo čo najviac zvyškov. Fascinujúcim zvykom je aj zapálenie veľkonočného ohňa, ktorým sa spaľujú zoschnuté  vianočné stromčeky ako symbol konca zimy.

veľkonočné zdobenie v Nemecku

Filipíny – Najvyššiu veľkonočnú obetu podstupujú práve filipínčania. Počas sviatkov vychádzajú do ulíc v hnedom habite, pričom na svojich pleciach nesú kríž, aby im boli odpustené  ich vlastné hriechy. Dokonca sa niektorí z nich dávajú počas Veľkonočného piatku  ukrižovať ako Ježiš.

neobvyklá tradícia oslavy Veľkej noci na Filipínach

Nórsko – Zdá sa vám, že spomínané zvyky sú až príliš známe? Nórski obyvatelia taktiež obľubujú maľované vajíčka, avšak najnovšie sa ich tradície spájajú so zaujímavou hrou, vymyslenými televíznymi a novinárskymi vraždami. Zaujímavosťou je, že v novinách sú uverejňované články o vraždách, v ktorých čitatelia môžu hádať páchateľa.

kriminálne hádanky v Nórsku na krabiciach od mlieka

 Zdroje: Wikipedia, referaty.sk, polopate.sk