Extra ceny individuálnych jazykových kurzov

Welcome to HARMONY, Christian!

Prijatie nového lektora do školy je vždy spojené s množstvom otáznikov a očakávaní. Za celé tie roky môjho pôsobenia v Harmony mi “rukami” prešlo nemalé množstvo ľudí, ktorí ponúkali svoje skúsenosti, kvalifikácie ako aj nápady a inšpirácie. Christiana Scotta, nášho najnovšieho lektora, som prijala po dlhom hľadaní  takmer bez zaváhania. Od prvého kontaktu s ním sa môj pocit o jeho profesionalite, zodpovednosti, ľudskosti ako aj priateľskosti len umocňoval a dnes som veľmi šťastná, že vám s ním môžem ponúknuť nasledujúci rozhovor.

What made you decide to come and  teach in Slovakia?

Slovakia was the perfect choice in many ways: firstly, I was aware of the high demand for the English language; secondly, I wanted to experience a new country, language and culture; and thirdly, I wanted a base for travelling to other countries in Central and Eastern Europe.

What can you tell us about your first lessons at HARMONY?

I have taught a diverse range of lessons since arriving here: classes for children and teenagers; elementary, intermediate and advanced adult groups; and one-to-one sessions with people from all walks of life. The variety has proved both enriching and interesting.

How do you find the  Slovakians? Are they much  different from the British?

Slovak people have many similarities with the British – we are all Europeans after all – but you have a very distinctive national culture and seem more rooted in your traditions. This probably has to do with the fact that Slovakia has only recently opened up to the rest of the world. I will no doubt become more aware of similarities and differences as time goes on.

Can you say some words in Slovak?

I can say some words in Slovak (I won’t list them all here) and put them together in a crude fashion, but there is a very long way to go. I need to work on my pronunciation, but watch this space!

My message to the staff and students is thanks for making me feel welcome and appreciated. I hope I can return the favour by teaching you some useful English.

S Christianom sa môžete stretnúť na vybraných kurzoch, z ktorých za zmienku určite stojí jeho kurz ZDIELAM, ktorého začiatok je naplánovaný na stredu 1.4.2015 o 17,00hod  ako aj mini kurz ENGLISH IS EASY dna 24.4.2015. 

Vám všetkým, ktorí sa s ním u nás stretnete, prajem v mene HARMONY  veľa radosti, zábavy a nových podnetných zážitkov!

Jana Chynoradská

Christian Scott